Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wyprawka szkolna 2012/2013

W związku z realizacją Rządowego programu pomocy uczniom w 2012 r. „Wyprawka szkolna”- dofinansowanie do zakupu podręczników dla uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2012/2013  mogą otrzymać:

Uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasach I-IV szkoły podstawowej, klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącym i technikum.

Programem będą także objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Celem programu jest wyrównanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników. W tym roku zmianie ulegają kryteria dostępu do pomocy. Przede wszystkim zwiększony jest próg dochodów na członka rodziny pozwalający na uzyskanie dofinansowania z Programu. Rodzice uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej będę mogli ubiegać się o pomoc, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie będzie wyższy niż 504 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie oświadczeniach rodzinnych).

Rodzice uczniów pozostałych klas objętych Programem w dalszym ciągu będą mogli ubiegać się o pomoc jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 351 zł netto na osobę (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej). W przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 14 marca 2004r. o pomocy społecznej  pomoc może być udzielona uczniom, z wyłączeniem uczniów klas I szkoły podstawowej pochodzących z rodzin, w których dochód przekracza kwotę 351 zł netto.

„Art. 7. Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
1) ubóstwa;
2) sieroctwa;
3) bezdomności;
4) bezrobocia;
5) niepełnosprawności;
6) długotrwałej lub ciężkiej choroby;
7) przemocy w rodzinie;
7a) potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
8) potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
9) bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
10) (uchylony);
11) trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą;
12) trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
13) alkoholizmu lub narkomanii;
14) zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
15) klęski żywiołowej lub ekologicznej.”

Ze względu na niewielkie wykorzystywanie w ubiegłych latach możliwości ubiegania się o zwrot kosztów zakupu podręczników przez rodziców, których dochody przekraczały próg dochodowy zapisany w programie „Wyprawka szkolna” w tym roku zmniejszono udział środków przeznaczonych dla tej grupy rodziców z 10% do 5% środków Programu. Jednocześnie w przypadku uczniów klasy I szkoły podstawowej zrezygnowano z udzielania pomocy poza kryterium dochodowym ze względu na objęcie tej grupy wsparciem uzależnionym od wyższego poziomu dochodu w rodzinie.

Termin składania wniosków do 31 sierpnia 2012r. w sekretariacie Zespołu Szkół

Dofinansowanie zakupu podręczników wynosi:

- dla uczniów klas I-III szkóły podstawowej,

- dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III szkoły podstawowej

do kwoty 180 zł

- dla uczniów klas IV szkoły podstawowej

- dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkóły podstawowej,

do kwoty 210 zł

- dla uczniów niepełnosprawnych gimnazjum

do kwoty 325 zł

- dla uczniów klasy I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,

- dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, uczniów niepełnosprawnych klas II-III liceum profilowanego i technikum,

- uczniów niepełnosprawnych klas II-III uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, klas II-III technikum uzupełniającego.

do kwoty 352 zł

Osoba udzielająca dodatkowych wyjaśnień Monika Swół  – główny księgowy pod numerem tel. 056/ 688-60-12.