Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

,,5 porcji warzyw,owoców lub soku"- ogólnopolski program edukacyjny w naszej szkole :)

altNasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego  programu edukacyjnego5 porcji warzyw, owoców lub soku" skierowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem programu jest kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Program ma za zadanie pokazać rodzicom i przede wszystkim uczniom  klas I-III, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w ich diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin oraz składników mineralnych. Według zaleceń ekspertów, warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie. Ważnym elementem w edukacji dzieci jest wyjaśnienie im w przystępny sposób korzyści płynących ze spożywania warzyw, owoców i soków oraz ukształtowanie właściwych postaw i nawyków, które zaowocują również w przyszłości. Należy pokazać dzieciom zarówno wpływ owoców, warzyw i soków na ich zdrowie, jak i sposób w jaki wyroby te powstają. Wystarczy niewiele, aby zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia - jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku.

Honorowy  patronat nad programem objęła Państwowa Inspekcja Sanitarna, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcji patronują również Wojewódzcy Kuratorzy Oświaty.

Wraz z akcją edukacyjną startuje strona internetowa www.5porcjiwszkole.pl