Dzisiaj jest: 19 Czerwiec 2021    |    Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
1
6
7
2
3
4
5

Dzień Świętego Patryka

(Saint Patrick’s Day) to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Jest to święto patrona Irlandii,  Świętego Patryka.

 Obchody w Irlandii

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu, wszyscy upamiętniający to święto, ubierają coś w kolorze zielonym, farbują włosy, nieraz też malują na zielono twarz. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Głównym symbolem święta jest zielona koniczyna (shamrock), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o świętym Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

17 marca jest dniem śmierci świętego Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

 

Obchody na świecie

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy to w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z pokazami irlandzkich tańców i muzyki.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym na zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Empire State Building w Nowym Jorku, Wieża Telewizyjna w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, gmach Opery w Sydney, a także Ratusz w Poznaniu.

  • 4
  • 2
  • 3
  • 1