Wyprawka szkolna 2014/2015
W tym roku szkolnym programem objęci są uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w klasach II, III i VI szkoły podstawowej.
Dla uczniów objętych programem dochód nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie (jest to kryterium określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych).
W 2014 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, uczniowie z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, uczniowie z autyzmem, w tym z zespołem Aspargera oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.
Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie „Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
W przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej pomoc może być udzielona uczniom, pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe. Liczba tych uczniów nie może przekroczyć 5% uczniów z klas objętych programem. W takiej sytuacji do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, z którego powinno wynikać jaka z okoliczności określonych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej występuje w rodzinie tj: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, brak umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm, narkomania, zdarzenie losowe lub sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologiczna.
- Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć – zamiast zaświadczenia – oświadczenie o wysokości dochodów;
- W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego lub okresowego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych w formie zasiłku stałego lub okresowego.
- W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego zamiast zaświadczenia o dochodach należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną;
- Dyrektor szkoły zwraca osobom uprawnionym koszty zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości ich ceny;
- Dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników;
- W przypadku złożenia oświadczenia o zakupie podręczników do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna”.
Wnioski są dostępne w sekretariacie Zespołu Szkół i na stronie internetowej:
Wnioski należy składać do 5 września 2014r. w sekretariacie Zespołu Szkół;
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom za zakup podręczników i pomocy dydaktycznych.
Uchwała nr 144/2014 Rady Ministrów nr 144/2014 z dnia 29 lipca 2014r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2014r. – „Wyprawka szkolna”.