Podsumowanie tygodnia profilaktyki
W dniach 22 - 26 maja 2017r. w ramach szkolnego tygodnia profilaktyki odbyło się wiele działań z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa, profilaktyki uzależnień oraz promocji zachowań koleżeńskich. W poniedziałek odbyły się spotkania z dzielnicowymi Posterunku Policji w Radzyniu Chełmińskim na temat zagrożeń w Internecie, w kontakcie z nieznajomym, podczas drogi do i ze szkoły. We wtorek podczas spotkań z przewodnikami psów służbowych Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu, uczniowie poznali psa służbowego Tysona, który prezentował elementy posłuszeństwa i obrony przewodnika. Policjanci szczegółowo omówili zasady bezpiecznego zachowania w kontakcie z psem. Dzieci uczyły się postawy żółwia i zadawały mnóstwo pytań dotyczących opieki nad psem i pracy z nim.
W czwartek dzieci wszystkich klas uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami OSP w Radzyniu Chełm., podczas którego mieli możliwość uzyskania informacji na temat pracy strażaka i sprzętu używanego w sytuacjach różnych zagrożeń. Bardzo ważną kwestią prezentowaną przez strażaków było udzielanie pierwszej pomocy. Zaciekawienie tematem było ogromne. Dzieci chętnie nawiązywały kontakt i dopytywały o interesujące je zagadnienia.
Podczas tygodnia profilaktyki uczniowie klas I – VI brali udział w zajęciach „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, w ramach których oglądali filmy dotyczące relacji koleżeńskich. Zastanawiali się dlaczego i gdzie spotykamy „dokucza-czy”, poznali trzy kroki radzenia sobie z dokuczaniem, tworzyli kodeks kumpla. Po tych zajęciach wykonywali prace na temat: „Dokuczaczu, zamiast dokuczania…” Prowadzone działania promujące koleżeńskie zachowania i udział w kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, pozwoliły nam uzyskać certyfikat „Klubu Kumpli”.
Podsumowaniem tygodnia profilaktyki był konkurs plastyczny „Dorastamy zdrowo i radośnie” zorganizowany w Dniu Dziecka. Brało w nim udział 57 uczniów szkoły podstawowej, którzy w ciekawy sposób prezentowali swoje pomysły na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa. Prace zostały wywieszone na szkolnych korytarzach, a ich twórcy zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.