Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W zgodzie z prawem

To temat przewodni debaty, która odbyła się 15.05.2017 r. w Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim. Uczniowie gimnazjum z klas Ib i Ic dyskutowali o zachowaniach młodych ludzi łamiących prawo. Gościem specjalnym, a zarazem ekspertem debaty był pan Marcin Licznerski prokurator Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu.
Celem debaty było podniesienie świadomości uczniów dotyczącej przestrzegania prawa oraz rozwijanie umiejętności przewidywania skutków i następstw łamania ustalonych norm postępowania.
W pierwszej części uczestnicy debaty zapoznali się z czterema sytuacjami, w których młodzi ludzie postępują wbrew prawu: nielegalne pobieranie plików z Internetu, prześladowania rówieśnicze, przemoc domowa oraz handel narkotykami. Następnie przedstawiali swoje argumenty „za” i „przeciw” uzasadniające postępowanie w przedstawionych sytuacjach. Do tych sytuacji i zaprezentowanych argumentów odniósł się pan prokurator Marcin Licznerski, wyjaśniając uczniom, jak wyglądają konsekwencje prawne za przestępstwa osób poniżej 18 roku życia i jak należy postępować aby pozostać w zgodzie z prawem.
W drugiej części debaty uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które gość bardzo chętnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Debata zakończyła się wyciągnięciem wniosków, z których najważniejszy mówił o tym, że „Warto znać i przestrzegać prawa, bo ono porządkuje życie i pomaga w rozwiązywaniu problemów”.

• debata_prokurator_2017_001
  • debata_prokurator_2017_002