Dzisiaj jest: 25 Sierpień 2019    |    Imieniny: Luiza, Patrycja, Ludwik
1
6
7
2
3
4
5

Znamy historię naszego miasta

Dzień dobry, przepraszam, czy wie Pani/Pan jaką mamy dziś rocznicę związaną z naszym miastem? – takimi słowami młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radzyniu Chełmińskim w asyście Przewodnika PTTK Pani  Patrycji Piłat, witała mieszkańców w Radzyniu Chełmińskim.

Nie każdy od razu znał prawidłową odpowiedź ale po lekkim naprowadzeniu wszystko było jasne. A o jaką rocznicę chodziło? 619 lat temu – 24 lutego 1397 roku właśnie w Radzyniu Chełmińskim założono Towarzystwo Jaszczurcze.  Dalsze pytania dotyczyły założycieli, miejsca spotkań jaszczurkowców i różnych elementów związanych z miastem. A są to: przede wszystkim Kościół pod wezwaniem św. Anny w Radzyniu, który był pierwszą wikarią Towarzystwa. Główna ulica naszego miasta nosi nazwę Plac Towarzystwa Jaszczurczego. Nazwa została nadana w 1961 roku z inicjatywy społecznego opiekuna zabytków, nauczyciela historii i honorowego obywatela Radzynia – Ziemowita Maślanki – z okazji 550 rocznicy śmierci Mikołaja z Ryńska, założyciela Towarzystwa. Restauracja przy zamku w Radzyniu przez długie lata funkcjonowała pod nazwą „Pod Jaszczurem” a fasadę budynku zdobiła ułożona z kolorowych szkiełek – duża jaszczurka. Założona w 2009 roku w Radzyniu Drużyna Harcerska przyjęła nazwę „Radzyńskie Jaszczurki”. A istniejące od 2001 roku Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego w swych rekonstrukcjach nawiązuje do działalności Towarzystwa. Wszystkich tych informacji spotykane osoby mogły dowiedzieć się z rozdawanych ulotek przygotowanych przez Patrycję Piłat. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi uczniowie częstowali cukierkami. Pogoda nie zraziła młodych miłośników lokalnej historii i w czasie kiedy padał deszcz ze śniegiem odwiedzali sklepy i instytucje w naszym miasteczku gdzie również dzielili się swoją wiedzą.   

Uczniowie czuli się pewni w roli ekspertów ponieważ przed wyjściem z redaktorskim mikrofonem uczestniczyli w lekcji historii, na której Pani Patrycja Piłat przybliżyła młodzieży klas pierwszych historię Związku Jaszczurczego oraz powiązania jego członków i działalności z naszym miasteczkiem.

Uczniowie dziękują wszystkim napotkanym osobom za poświęcony czas i życzliwość.

  • tow_jaszcz_201601
  • tow_jaszcz_201602
  • tow_jaszcz_201603
  • tow_jaszcz_201604
  • tow_jaszcz_201605
  • tow_jaszcz_201606
  • tow_jaszcz_201607
  • tow_jaszcz_201608