Regulamin dowożenia
Plan dowozu | Regulamin |
Regulamin dowożenia uczniów i dzieci przedszkolnych
Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim
- Przepisy wstępne.
- Organizatorem dowożenia uczniów i dzieci przedszkolnych w Gminie Radzyń Chełmiński jest Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim. Do realizacji tego zadania dysponuje autobusami i busami zwanymi w dalszej części regulaminu autobusami.
- Autobusy służą do realizacji obowiązku gminy zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki uczniom i dzieciom przedszkolnym, określonego w Ustawie o Systemie Oświaty.
- Osobą odpowiedzialną za organizację i nadzorowanie dowozu jest Kierownik Gospodarczy Zespołu Szkół.
- Organizator dowożenia określa w planie dowozów przystanki dla autobusów szkolnych, godziny odjazdów, ustala listę uczniów dowożonych do szkoły.
- Każda szkoła i przedszkole zobowiązana jest zintegrować tygodniowy plan zajęć z planem dowozów.
- Wicedyrektorzy Zespołu Szkół z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem informują Kierownika Gospodarczego o planowanych zmianach w terminach dowozów uczniów związanych ze zmianą organizacji nauki w szkole.
- Autobus szkolny jest traktowany jak teren szkoły i obowiązują w nim wszystkie zasady wynikające z przepisów szkolnych. W szczególności uczniowie dowożeni autobusem mają obowiązek dostosować się do zasad zawartych w niniejszym regulaminie.
- Zasady dowozu.
- Autobus szkolny odjeżdża z przystanku i ze szkoły o godzinie ustalonej w planie dowozów.
- Uczniowie i dzieci przedszkolne wsiadają i wysiadają do autobusu szkolnego tylko w ustalonych miejscach.
- W autobusie osobą odpowiedzialną za sprawność i bezpieczeństwo dowozu jest kierowca. Kierowca może wydawać polecenia każdej osobie znajdującej się w autobusie. Polecenia wydane przez kierowcę muszą być natychmiast wykonane.
- W przypadku awarii, kolizji lub wypadku kierowca podejmuje decyzje co do dalszego postępowania. W takiej sytuacji jest zobowiązany podejmować wspólnie z opiekunem działania zmierzające w pierwszej kolejności do zapewnienia bezpieczeństwa przewożonym osobom a także do zminimalizowania strat materialnych.
- Opiekun dowozu wspomaga kierowcę, w szczególności zapewnia uczniom i dzieciom przedszkolnym bezpieczeństwo. Opiekun może wydawać polecenia wszystkim przewożonym osobom.
- Wszystkie osoby przebywające w autobusie; uczniowie, dzieci przedszkolne i osoby dorosłe mają obowiązek podporządkowania się poleceniom kierowcy i opiekuna.
- Za bezpieczeństwo uczniów dochodzących do przystanku oraz powracających z przystanku do domu odpowiedzialność ponoszą rodzice.
- Opiekun autobusu szkolnego jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad zawartych w niniejszym regulaminie, decyduje o wpuszczeniu i wypuszczeniu osób z autobusu w wyznaczonych miejscach.
- Opiekun autobusu szkolnego ponosi odpowiedzialność za dowożonych uczniów i dzieci przedszkolnych od chwili ich wejścia do autobusu na przystanku do chwili wejścia do budynku szkoły oraz od chwili odebrania ich z budynku szkoły do chwili opuszczenia autobusu przez ucznia na przystanku w swojej miejscowości.
- Opiekun szkolnego autobusu dopilnowuje przejścia uczniów dowożonych do budynku szkoły. Obowiązkiem ucznia jest niezwłoczne przejście do budynku szkoły.
- Podczas odwozu opiekun dopilnowuje bezpiecznego przejścia uczniów ze szkoły do autobusu. Uczniowie podchodzą do autobusu tylko po zezwoleniu opiekuna.
- Podczas manewrów na parkingu przy szkole, w pobliżu autobusu nie może być uczniów i innych osób. Opiekun każdorazowo wychodzi z pojazdu, z zewnątrz dopilnowuje bezpieczeństwa i pomaga kierowcy w wykonaniu manewru.
- Przed wypuszczeniem uczniów lub dzieci z autobusu opiekun sprawdza warunki bezpieczeństwa na drodze i na przystanku.
- Opiekun pomaga dzieciom we wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu.
- Opiekun określa zasady spokojnego i sprawnego wejścia do autobusu i wyjścia z niego.
- Opiekun prowadzi zeszyt dowozu, w którym notuje informacje o przestrzeganiu regulaminu dowozu oraz uwagi na temat pozytywnego i negatywnego zachowania uczniów i dzieci przedszkolnych. O zapisach dotyczących zachowania uczniów opiekun autobusu szkolnego informuje wicedyrektora szkoły, w której uczeń się uczy lub wicedyrektora ds. przedszkola.
- Każdy dowożony uczeń ma wyznaczoną przez wychowawcę godzinę dowozu i odwozu. Uczeń dowożony może wrócić do domu innym kursem autobusu tylko w uzasadnionych przypadkach i za pisemną zgodą dyrektora szkoły.
- Uczniowie i dzieci przedszkolne zajmują miejsca w autobusie wyznaczone przez opiekunów.
- Uczniowie dowożeni mają obowiązek:
- dbania o bezpieczeństwo swoje i innych osób w autobusie,
- kulturalnego zachowania się podczas jazy i oczekiwania na dowóz i odwóz,
- wykonywania poleceń kierowcy i opiekuna,
- punktualnego przyjścia na przystanek i na miejsce oczekiwania na odwóz,
- zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wsiadania i wysiadania,
- przejścia na teren szkoły od razu po przyjeździe.
- Uczniom i dzieciom przedszkolnym nie wolno:
- siadać lub wysiadać z autobusu bez zgody lub pod nieobecność opiekuna,
- przemieszczać się w autobusie podczas jazdy,
- stać przy drzwiach autobusu,
- otwierać drzwi autobusu,
- niszczyć wyposażenia autobusu,
- otwierać okien,
- zaśmiecać autobusu,
- zachowywać się w sposób hałaśliwy, agresywny, bądź stwarzający zagrożenie bezpieczeństwa jadących w nim osób,
- żądać zatrzymania autobusu w miejscu do tego nieprzeznaczonym,
- rozmawiać z kierowcą podczas jazdy,
- zajmować więcej niż jedno miejsce,
- opuszczać terenu szkoły po dowozie lub przez odwozem,
- oczekiwać na odwóz w miejscach innych niż do tego wyznaczone.
- Uczniowie i dzieci przedszkolne podczas jazdy mają prawo do:
- zajmowania wyznaczonych przez opiekunów miejsc,
- pomocy opiekuna przy wsiadaniu i wysiadaniu,
- zgłaszania opiekunowi uwag i próśb,
- Czas przed odwozem uczniowie spędzają na terenie szkoły pod opieką nauczyciela dyżurującego, nauczyciela świetlicy lub nauczyciela biblioteki.
- Dzieci przedszkolne są przeprowadzane do przedszkola po przywozie i z przedszkola na odwóz przez pracownika przedszkola, który jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo podczas przeprowadzania i podczas oczekiwania na odwóz.
III. Przepisy końcowe.
- Opiekunowie autobusu szkolnego współpracują z dyrektorem i wicedyrektorami Zespołu Szkół oraz wychowawcami uczniów dojeżdżających w zakresie prawidłowej organizacji dowozów, zapewnienia uczniom bezpieczeństwa i poprawy ich zachowania.
- Szkoła ma obowiązek reagowania zgodnie z zapisami statutu na zgłoszenia opiekunów dotyczące pozytywnych lub negatywnych zachowań uczniów.
- W sytuacji rażącego naruszenia przez ucznia zapisów niniejszego regulaminu powodującego zagrożenie bezpieczeństwa, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z rodzicami ucznia ogranicza na czas określony częściowo lub całkowicie możliwość korzystania z dowozu. W takim przypadku obowiązek dowożenia przejmują rodzice ucznia.
- Jeśli zastosowane środki wychowawcze nie przynoszą pozytywnego efektu i zachowanie ucznia nadal zagraża bezpieczeństwu, organizator dowozu zgłasza sprawę na Policję.
- Autobus szkolny może być wykorzystywany w celu wyjazdów na zajęcia szkolne organizowane poza terenem szkoły.
- Autobusem szkolnym mogą być przewożeni tylko uczniowie, dzieci przedszkolne, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zabronione jest przewożenie autobusem innych osób z wyjątkami określonymi w punkcie 37.
- W uzasadnionych przypadkach, takich jak wezwanie i zaproszenie do szkoły lub sprawowanie specjalnej opieki zaleconej przez lekarza albo pedagoga szkolnego z przejazdu może skorzystać rodzic ucznia. W takiej sytuacji rodzic informuje kierowcę, który wyraża zgodę na przejazd pod warunkiem posiadania wolnych miejsc.
- Niniejszy regulamin przedstawiony jest uczniom i rodzicom uczniów dowożonych przez wychowawców na początku każdego roku szkolnego. Regulamin podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie go na tablicach informacyjnych, w autobusach szkolnych i na stronie www Zespołu Szkół.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzje dotyczące dowozu podejmują:
- w czasie jazdy – kierowcy autobusów lub w dalszej kolejności opiekunowie
- w innym czasie – dyrektor Zespołu Szkół lub w dalszej kolejności Kierownik Gospodarczy.
- Regulamin wchodzi w życie 1 listopada 2016 r.